Slikovnica "Čigre prijatelji u nevolji"/Little tern booklet

WWF Adria i BIOM obilježili „Godinu čigre“

Zagreb – Dvije nevladine organizacije WWF Adria i BIOM kroz dva EU projekta „DRAVA LIFE“ i Intereg Slovenija-Hrvatska „Očuvanje populacija čigri u porječju Save i Drave“ od siječnja do prosinca ove godine provodile su aktivnosti s ciljem zaštite staništa čigri u Hrvatskoj.

Početkom 2018. godine BIOM je postavio plutajuću platformu za gniježđenje na jezeru Siromaja 2 kod Rugvice. Uz to, 17 ptica obilježeno je GPS-UHF uređajima kako bi se istražilo njihovo kretanje i korištenje staništa, te je objavljen tematski broj časopisa “Svijet ptica” na temu čigre. Prije dolaska čigri u proljeće, pokošeni su i pripremljeni otočići na akumulaciji HE Varaždin kako bi čigre dočekao čisti šljunak koji im je potreban za gniježđenje.

U lipnju je održan sedmodnevni edukacijski kamp „Naša Drava“ o dobrobitima rijeke Drave i radu u području zaštite prirode i okoliša namijenjen srednjoškolcima. Predstavnici WWF Adrije održali su predavanje o važnosti riječnih ptica, s posebnim naglaskom na malu čigru (Sternula albifrons) i bregunice (Riparia riparia). Učenici su imali priliku učiti o bioraznolikosti flore i faune, vrstama, staništima i njihovoj važnosti za slatkovodni ekosustav rijeke Drave.

Organizirano je nekoliko volonterskih akcija nazvanih „Č-igranje“ na jezeru Rakitje u sklopu kojih su pripremljeni šljunčani otoci za pogodno dugotrajnije gniježđenje čigri. Otoci su očišćeni od novonarasle vegetacije te su prekriveni s 50 kubika šljunka. Na jezerima Rakitje i Siromaja 2 postavljene su informativne ploče s informacijama o čigrama te table upozorenja kojima se tamošnje rekreativce moli da ne uznemiravaju otoke dok su na njima čigre.

Tijekom rujna i listopada preko 8.000 ljudi pridružilo se #ProtectRiverBirds kampanji koja je u trajanju od 3 tjedna putem društvenih mreža nastojala osvijestiti širu javnost o važnosti zaštite riječnih ptica i njihovih staništa. Kampanju koju je pokrenula WWF Adria u suradnji s BIOM-om podržale su brojne organizacije, građanske inicijative i institucije poput Hrvatskih Voda, Javne Ustanove Međimurska priroda, Parkova prirode Lonjsko polje i Kopački rit, nevladinih udruga Zeus-Senjar, Zeleni Osijek, Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, BED – Brodsko ekološkog društva, udruge LUMEN, Rafting kluba Matis Varaždin, Art centra Ješkovo, Dravske priče, te mnogi znanstvenici, biolozi, umjetnici, ljubitelji prirode i brojni drugi pojedinci.

„Za očuvanje posljednjih gnijezdećih parova čigri važnu ulogu ima obnova dinamike rijeke kako bi se stvorili novi šljunčani i pješčani sprudovi. Isto tako važno je i informiranje stanovništva  kako bi se smanjilo uznemiravanje ptica tijekom sezone gniježđenja na rijeci Dravi. Neka od posljednjih prirodnih staništa možemo naći na 50 km dugom dijelu slobodnog toka rijeke Drave u Koprivničko-križevačkoj županiji“, dodala je Branka Španiček iz WWF Adrije.

 

WWF Adria je krajem godine izdala slikovnicu „Čigre, prijatelji u nevolji“ namijenjenu najmlađima te 3D model male čigre za izrezivanje. Publikacije su prigodno podijeljene djeci prije blagdana na organiziranim edukativnim radionicama u školama i vrtićima.

Crvenokljuna i mala čigra u Hrvatskoj su strogo zaštićene vrste prema Zakonu o zaštiti prirode (NN 80/13) i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama (NN 144/13) te se nalaze u „Prilogu 1“ Direktive o pticama Europske komisije. U Crvenoj knjizi ptica Hrvatske gnijezdeća populacija crvenokljune čigre ima kategoriju gotovo ugrožene (NT) populacije, dok mala čigra ima kategoriju ugrožene (EN).

Workshop for elaboration of a Drava Visitor Guidance Plan for Croatia/Radionica za izradu Plana upravljanja posjetiteljima rijeke Drave u Hrvatskoj

Održana treća i ujedno posljednja radionica za izradu Plana upravljanja posjetiteljima rijeke Drave

Križovec – Javna ustanova Međimurska priroda bila je domaćin treće, ujedno i posljednje radionice za izradu Plana upravljanja posjetiteljima rijeke Drave u Hrvatskoj, koja je održana u centru za posjetitelje u Križovcu. Predstavnici četiriju javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, nevladinih organizacija te regionalnih i lokalnih razvojnih agencija zajedno sa DRAVA LIFE projektnim timom raspravljali su o posljednjim rezultatima Plana upravljanja posjetiteljima i njihovim mjerama. Nazočni dionici su, svaki za svoju regiju, detaljno revidirali predložene ekološki senzitivne i turističke zone zaštićenih područja na rijeci Dravi u Hrvatskoj s ciljem smanjenja utjecaja turističkih aktivnosti na prirodu. Također, zajedno su definirani osnovni principi u upravljanju posjetiteljima s ciljem pružanja seta pravila za razvoj budućih mjera i turizma općenito na području rijeke Drave. Ni prvi snijeg nije spriječio sudionike radionice da, vođeni članovima tima javne ustanove Međimurska priroda, prošetaju do rijeke Mure.

Rezultati radionice biti će detaljno obrađeni u sljedećem mjesecu. Konačni Plan upravljanja posjetiteljima biti će podijeljen sa svim državnim i regionalnim agencijama i institucijama koje su dužne izrađivati planove razvoja i upravljanja posjetiteljima.