WWF Adria
German tamarisk

Zaštita kebrača

Krajem travnja poslali smo nekoliko jedinki kebrača u Botanički vrt u Klagenfurtu kako bi se jedinke razvile i razmnožile, s ciljem sadnje jedinki na Dravi, u njihovom prirodnom staništu.

Također, kako bi utvrdili točno porijeklo jedinki kebrača koje smo pronašli na lokacijama u blizini rijeke Drave, proveli smo aktivnost izuzimanja genetskog materijala uz pomoć naše suradnice Dragice Purger. Uzet je genetski materijal jedinki koje smo pronašli na šljunčari i drenažnom kanalu hidroelektrane Dubrava.

Drava - Donja Dubrava - Legrad
C3_Donja Dubrava-Legrad (2)

Napredak DRAVA LIFE projekta

U utorak, 6. srpnja 2021., održana je 4. sjednica Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš (PUO) zahvata u sklopu DRAVA LIFE projekta putem videokonferencije. Sjednica je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Osim za ovaj projekt oformljenog savjetodavnog stručnog povjerenstva, na sjednici su bili prisutni nositelj zahvata (Hrvatske vode), ovlaštenici za izradu studijske dokumentacije u PUO postupku i dio projektnih partnera (Zeleni Osijek, WWF Adria).

Na sjednici je zaključeno da je ponovljena javna rasprava uspješno provedena, da je kvorum članova povjerenstva ostvaren i da su ostvareni svi preduvjeti za donošenje konačnog mišljenja povjerenstva i okončanja PUO postupka.

Prema usuglašenim sugestijama, korekcijama i primjedbama članova povjerenstva, ovlaštenika za projektnu studijsku dokumentaciju i nositelja zahvata, glasanjem između članova stručnog povjerenstva doneseno je konačno Mišljenje da je namjeravani zahvat, DRAVA LIFE – integralno upravljanje rijekom, prihvatljiv za okoliš i ekološku mrežu uz primjenu zakonom propisanih i usvojenim mišljenjem predloženih mjera zaštite okoliša, mjera ublažavanja negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže te programa praćenja stanja okoliša. Dat je rok od tri dana ovlaštenicima i ostalim nenazočnim članovima Povjerenstva za očitovanjem na Mišljenje nakon čega će ono postati i službeno.

Ovo su ohrabrujuće i umirujuće vijesti za naš projekt, što će nam omogućiti da uskoro nastavimo dalje s planiranim „in situ“ projektnim aktivnostima na lokacijama revitalizacije, čime činimo korak bliže nastavku realizacije projekta.

JUZDPVZ
Struga

Postavljene info-točke DRAVA LIFE u Varaždinskoj županiji

U sklopu projekta DRAVA LIFE u Varaždinskoj županiji postavljeno je šest info-točaka (odmorišta) u pet jedinica lokalne samouprave na sljedećim lokacijama: općina Cestica (Veliki Lovrečan), općina Sračinec (Svibovec Podravski), grad Varaždin (lokacija uz Dravsku park-šumu), općina Trnovec Bartolovečki (naselje Zamlaka) i općina Sveti Đurđ (naselja Hrženica i Struga).

Info-točke su zamišljene kao odmorišta (natkriveni prostor za sjedenje) s informativno-edukativnim sadržajima, a namijenjene su lokalnome stanovništvu, izletnicima, posjetiteljima i biciklistima, s obzirom na to da se nalaze u blizini postojeće/planirane biciklističke staze Mura-Drava bike. Naglašeni kosi krov info-točaka referira se na lokalnu mikro-arhitekturu duž rijeke Drave te ujedno definira prostor odmora, odnosno prezentacije informativno-edukativnih sadržaja. Također, visina vijenca krova omogućuje kadrirani pogled s klupe na okolni prostor.

Tekstom, fotografijama i kartografskim prikazima u okviru info-točaka prezentirane su prirodne vrijednosti i zaštita područja uz rijeku Dravu, važnost očuvanja riječnih staništa te biljne i životinjske vrste koje su značajne za to područje. Također je posjetiteljima dana i uputa kako oni mogu utjecati na očuvanje rijeke, kao i osnovne informacije o projektu DRAVA LIFE.

Svaka od info-točaka je tematska, odnosno sadrži i dodatni set informacija ovisno o specifičnim vrstama/staništima koja se nalaze u neposrednoj blizini (npr. prva info točka uz ribički dom dodatno prezentira i riblju faunu, druga šljunčane sprudove koji se nalaze u neposrednoj blizini i slično). Vjerujemo da će uređene info-točke postati omiljena okupljališta lokalnog stanovništva, kao i posjetitelja regionalnog parka te  utjecati na podizanje razine svijesti o važnosti područja i u konačnici rezultirati boljim očuvanjem staništa i vrsta.