Akcija vraćanja nestalih riječnih biljaka na prirodna staništa rijeke Drave

Na nekoliko lokacija uz rijeku Dravu u Varaždinskoj županiji, u organizaciji Javne ustanove Priroda Varaždinske županije, desetak riječnih entuzijasta provelo je još jednu akciju vraćanja nestalih zavičajnih divljih vrsta u prirodu. Radi se o pokušaju repopulacije riječnih biljaka, odnosno ponovnom pokušaju uvođenja strogo zaštićene i kritično ugrožene biljke kebrač na prirodna staništa rijeke Drave.

U ovogodišnjoj akciji, u kojoj je jedna od projektnih aktivnosti repopulacija njemačkog tamarisa, sudjelovali su i partneri iz projekta DRAVA LIFE uz potporu botaničarke dr. Dragice Purger.

Nastavak je to prošlogodišnjih aktivnosti na translokaciji, odnosno presađivanju biljaka ove vrste sa šljunčare u Sračincu na dravske sprudove nizvodno od Ormoškog jezera, a posebnost ovogodišnje akcije jest da je korišteno 30 mladih sadnica koje su uzgojene u rasadniku Srednje škole Arboretum Opeka u Marčanu, iz reznica matičnih biljaka kebrača uzetih iz prirode na području šljunčare Turnišće u Sračincu, koja je prema dostupnim podacima jedna od svega dvije lokacije na kojima se kebrač u Hrvatskoj još uvijek pojavljuje.

Kebrač (Myricaria germanica) je grmolika biljka koja je nekada bila česta na dravskim sprudovima, dok je danas gotovo u potpunosti nestala te se smatra kritično ugroženom vrstom s visokim rizikom od izumiranja. To je biljka koja je prilagođena jedinstvenim ekološkim uvjetima staništa koja su ograničena na novostvorene šljunčane i pješčane sprudove rijeka, stoga je ova vrsta jedna od indikatorskih vrsta zdravih i prirodnih rijeka. Zbog antropogenih utjecaja te promjena morfodinamike rijeke, kebrač je u Hrvatskoj nestao s prirodnih staništa rijeke Drave, a može se pronaći još samo na sekundarnim, antropogenim staništima poput šljunčara i kanala.

Pokušaja sadnje odnosno vraćanja kebrača na prirodna staništa rijeke Drave bilo je i ranije: 2018. i 2019. godine u okviru DRAVA LIFE projekta te 2022. godine, kada je zbog širenja radova na eksploataciji šljunka i pijeska tridesetak jedinki ove vrste iskopano s područja šljunčare Turnišće u Sračincu i premješteno na prirodna staništa uz rijeku Dravu nizvodno od Ormoškog jezera. Prilikom presađivanja kebrača, s matičnih su biljaka uzete i reznice za uzgoj i razmnožavanje ove biljke u kontroliranim uvjetima, kako bi se dobile sadnice i za buduće pokušaje sadnje odnosno vraćanja kebrača na rijeku Dravu. S obzirom na to da se radi o strogo zaštićenoj vrsti Republike Hrvatske, za sve aktivnosti dobiveno je dopuštenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Iako dosadašnji pokušaji vraćanja kebrača na prirodna staništa rijeke Drave nisu bili uspješni, ponajprije iz razloga povezanih s promijenjenim uvjetima staništa i ekstremnim vremenskim pojavama, nadamo se da smo prilikom ovogodišnje sadnje uspjeli pronaći odgovarajuće mikrolokacije na kojima će kebrač uspješno rasti.

Ova akcija pokušaja vraćanja nestalih zavičajnih divljih vrsta u prirodu doprinos je i obnovi degradiranih ekosustava, a što od država članica poput Hrvatske traži i nedavno dogovorena Uredba o obnovi prirode, koja bi uskoro trebala biti usvojena od strane Vijeća Europske unije i Europskog parlamenta.

Hoćemo li uspjeti ponovno vratiti kebrač na prirodna staništa rijeke Drave? To ne znamo. Ali moramo pokušavati, jer ako ne pokušamo, nećemo nikada saznati.

Work commences on the first restoration location of the DRAVA LIFE Project!

Otvoreni radovi na prvoj od ukupno šest lokacija obnove u sklopu projekta DRAVA LIFE

Na lokaciji rukavca rijeke Drave kod Legrada danas su, predstavljanjem javnosti i lokalnoj zajednici, otvoreni radovi na prvoj od šest planiranih lokacija obnove u sklopu projekta DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama. Ova ambiciozna inicijativa ima za cilj očuvanje prirodne baštine Drave, jedne od posljednjih poluprirodnih europskih rijeka, te poboljšanje njene dinamike i morfologije duž 300 kilometara toka kroz Hrvatsku.

Prisutnima su se obratili Igor Horvat, potpredsjednik Općinskog vijeća općine Legrad, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije g. Ratimir Ljubić, Milan Rezo, direktor Vodnogospodarskog odjela za Muru i Gornju Dravu (Hrvatske vode), Jasmin Sadiković (Zeleni Osijek), Željka Kolar, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije i Tanja Nikowitz (WWF Austrija).

“Provedbom DRAVA LIFE projekta uvode se nove prakse u upravljanju vodama i u zaštiti prirode na temelju brojnih iskustava širom Europe, koja su pokazala kako je obnova rijeka i njihovih poplavnih područja, jedan od prirodi najprihvatljivijih načina poboljšanja stanja ekosustava i obrane od poplava”, istaknuo je Milan Rezo, direktor Vodnogospodarskog odjela za Muru i Gornju Dravu u Hrvatskim vodama, zaključivši: „Nakon višegodišnjih priprema, početak radova na ovoj lokaciji značajna je prekretnica u provedbi Projekta“.

Obnovom rijeke Drave prostor će dobiti atraktivne krajobrazne i biološke lokalitete koji će predstavljati novi resurs za razvoj ekološkog turizma i edukativnih aktivnosti. “Učenje o primijenjenim mjerama obnove, riječnim staništima i ugroženim vrstama povećat će razumijevanje potrebe zaštite i suživota lokalnih zajednica s ekosustavom rijeke Drave”, izjavio je koordinator projekta Jasmin Sadiković iz udruge Zeleni Osijek predstavljajući projekt, dosadašnja postignuća i planove za naredni period.

Aktivnosti obnove bit će od velike važnosti za očuvanje ciljnih vrsta i stanišnih tipova u Natura 2000 područjima obuhvaćenima projektom”, izjavila je Željka Kolar, ravnateljica JU za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije.

Nedavno dogovorena Uredba o obnovi prirode, koja bi uskoro trebala biti usvojena od strane EU Vijeća i Parlamenta, traži od država članica poput Hrvatske da obnove degradirane ekosustave. Projekti obnove rijeka poput DRAVA LIFE projekta važan su korak u provedbi ove nove Uredbe i udruživanju snaga protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti”, istaknula je Tanja Nikowitz iz organizacije WWF Austrija dajući širi kontekst. “Područje DRAVA LIFE projekta uklopljeno je u prvi svjetski Petodržavni UNESCO rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, poznat kao “Europska Amazona”. Ova izvanredna inicijativa utjelovljuje zajedničku predanost Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, pokazujući da očuvanje ne poznaje granice.”

Voditelj projekta Igor Tošić iz Hrvatskih voda predstavio je što će se sve raditi u narednim mjesecima te poveo sudionike na rukavac rijeke, gdje su zakopavanjem lopata radovi svečano otvoreni. Otvorenje radova na lokaciji kod Legrada

.

Hvala svima koji ste nam se pridružili i učinili da ovaj dan bude poseban!

Stotinjak učenika i njihovih nastavnika sudjelovalo u aktivnostima projekta „DRAVA LIFE“ na području ušća Mure u Dravu

27. listopada 2023. predstavnici udruge Zeleni Osijek, zajedno s predstavnicima Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije, proveli su dio edukativnih aktivnosti u okviru projekta DRAVA LIFE na području ušća Mure u Dravu u Legradu.

Aktivnosti su provedene s učenicima OŠ Andrije Palmovića iz Rasinje. U edukativnim aktivnostima unutar kojih su korišteni i radni listići izrađeni u okviru DRAVA LIFE-a sudjelovalo je stotinjak učenika i 15 učitelja. Istoga dana održan je i akcijski dan na temu uklanjanja invazivnih vrsta gdje su osim prezentacije o invazivnim vrstama učenici i profesori imali priliku i sami se okušati u uklanjanju vrste Amorpha fruticosa uz poučnu stazu u Legradu.

Edukativna radionica o zaštiti male čigre

U Koprivnici je održana edukativna radionica čiji je fokus bio podizanje svijesti o osjetljivosti čigri, malih čigri i drugih vrsta ptica koje gnijezde na šljunčanim sprudovima tijekom ključnog razdoblja razmnožavanja. Radionicu je ugostila Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima u Koprivničko-križevačkoj županiji, a cilj joj je bio educirati redovite posjetitelje rijeke Drave, uključujući organizatore rafting tura i ribiče, o važnosti očuvanja staništa ovih ugroženih i prijetnji vrsta.

Radionica je istaknula potrebu izbjegavanja korištenja šljunčanih sprudova od travnja do srpnja, razdoblja identificiranog kao najosjetljivije za ove vrste ptica. Sudionici su educirani o odgovornim praksama za minimiziranje uznemiravanja tijekom kritičnog razdoblja razmnožavanja i podsjećani na važnost kretanja u skupinama te nekretanja po šljunčanim sprudovima ako ih već posjećuju, budući da su njihova gnijezda i jaja vrlo slična šljunku i gotovo nemoguća za primijetiti.

Kako bi pružila širi kontekst očuvanja prirode područja, gđa. Željka Kolar, ravnateljica spomenute Javne ustanove, također je predstavila važnost zaštite rijeke Drave te pružila pregled zaštićenih područja i vrsta koje se mogu pronaći unutar županije.

Ova inicijativa usklađena je s ciljevima projekta DRAVA LIFE, naglašavajući važnost poštovanja prirode. Cjelokupan pristup izuzetno dobro surađuje s strategijskim pristupom održivom upravljanju UNESCO rezervatom biosfere Mura-Drava-Dunav u pet zemalja.

Ovakve edukativne radionice služe kao ključni alati u poticanju zajedničke odgovornosti za zaštitu jedinstvenih ekosustava rijeke Drave i osiguranje neprekidnog dobrobiti raznolikog biljnog i životinjskog svijeta.